Jak znaleźć dobry alkomat?

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/5 (0 głosy)

Dla wielu kierowców obecność alkomatu w schowku samochodowym jest wręcz oczywistością. Minęły już czasy, gdy z alkomatów korzystali tylko policjanci zatrzymujący kierowców. Dzisiaj każdy może przetestować swoją trzeźwość jeszcze przed odpaleniem silnika. W poniższym tekście zastanawiamy się, na co zwracać uwagę podczas wyboru alkomatu. Jaki wybór ma dziś kierowca, który chce zakupić sprzęt do mierzenie trzeźwości?

Trafność pomiaru

Z pewnością najistotniejszym czynnikiem, na który trzeba zwracać uwagę kupując alkomat, jest trafność otrzymanego pomiaru. Jeżeli urządzenie za każdym razem pokazuje inną wartość, nie można mu ufać, przez co staje się bezużyteczne. Warto również mieć na uwadze, że niektóre alkomaty na co dzień wykazujące się doskonałą trafnością, w niektórych okolicznościach mogą całkowicie zawodzić. Mowa tutaj na przykład o popularnych kiedyś urządzeniach półprzewodnikowych. W normalnych warunkach pokazują bardzo trafne wyniki, na których można polegać, problem zaczyna się, jeżeli w wydychanym przez użytkownika powietrzu znajdują się związki zakłócające pomiar. Mowa tutaj choćby o dymie tytoniowym, który sprawia, iż alkomat półprzewodnikowy wskazuje niewiarygodne właściwości pomiaru. Chcąc mieć pewność, iż alkomat w każdych warunkach będzie wskazywał trafne wyniki pomiaru, należy nabyć urządzenie elektrochemiczne lub spektrometryczne. Są to najpowszechniej wykorzystywane dzisiaj rodzaje alkomatów.

Sklep z tanimi alkomatami

Trwałość alkomatu

Oczywistym kryterium podziału alkomatów na te wysokiej i niskiej jakości jest oczywiście trwałość urządzenia. Chodzi tutaj o wytrzymałość mechaniczną i tempo eksploatacji alkomatu, ale nie tylko. Każdy alkomat z czasem, ulega rozregulowaniu, które nie powoduje co prawda konieczności wymiany urządzenia, jednak wymaga wykonania kalibracji. Najlepsze alkomaty mogą wskazać aż do 600 trafnych wyników, jednak te najsłabsze nie są w stanie zrobić tego nawet 200 razy.

Ile trzeba zapłacić za alkomat?

Ceny alkomatów są niewiarygodnie wręcz zróżnicowane. Sklep z tanimi alkomatami oferuje czasem urządzenia w cenie kilkudziesięciu złotych, podczas gdy najdroższe alkomaty kosztują nawet 2000 zł. Czy warto zdecydować się na najtańszy sprzęt na rynku? Z pewnością nie można liczyć na jego długą trwałość, niemniej jednak jeśli mówimy o produkcie od renomowanego producenta, dostępnym w dobrym sklepie, z pewnością przez pewien czas będzie on wskazywał wiarygodne wyniki. Najpopularniejsze, polecane przez fachowców alkomaty przeznaczone do użytku prywatnego kosztują zwykle od 200 do 400 zł. Są to urządzenia elektrochemiczne wielokrotnego użytku, o niewielkich wymiarach.

Kategoria: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *