Jakie felgi wybrać?

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/5 (0 głosy)

Felgi to ten element samochodu, który często jest bagatelizowany. Wiele osób w tym przypadku kieruje się tylko względami estetycznymi. Mówi się, że felgi mają się dobrze prezentować i poprawiać ogólny wygląd samochodu. Tymczasem w dużej mierze wpływają one na komfort prowadzenia auta czy bezpieczeństwo samej jazdy. Dlatego każdy właściciel samochodu marki Kia, ale też dowolnego innego, powinien poświęcić nieco czasu na ich wybór.

Felgi stalowe czy aluminiowe?

Wyróżnia się felgi stalowe i aluminiowe. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. W ostatnim czasie ceny felg aluminiowych spadły i cieszą się one coraz większym powodzeniem. Są one nie tylko bardziej estetyczne, ale i bardziej niezawodne niż felgi stalowe. Elementy wykonane ze stali są podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych. Z drugiej strony proces ich regeneracji jest stosunkowo prosty. Stąd też wiele osób mylnie uważa je za trwalsze.

Felgi aluminiowe są natomiast również są bardzo wytrzymałe. Trzeba je jednak w odpowiedni sposób dobrać do samochodu. Nowoczesne alufelgi produkowane są metodami kucia oraz flow formingu. Wpływa to pozytywnie na ich właściwości wytrzymałościowe. Zapewnia również lekkość. Felgi aluminiowe są jednak dość drogie. Warto przy tym zdawać sobie sprawę, że lepiej niż felgi stalowe chłodzą one hamulce. Są więc odpowiednie dla osób, które lubią jazdę szybką i dynamiczną. Aluminium jest bowiem dobrym przewodnikiem ciepła. Więcej informacji na temat felg aluminiowych znaleźć można na https://felgi.com/felgi-aluminiowe-dobry-wybor/.

felgi

Jak dobrać felgi odpowiednie do auta?

Standardowe, dopuszczalne rozmiary felg są określone w instrukcji obsługi każdej Kii. Osoby, które chcą uzyskać większe koła czy większą średnicę, powinny sięgnąć do katalogów i specjalnych wyszukiwarek. Sporo informacji znaleźć można również w sieci, np. w serwisie  felgi.com . W internecie znaleźć można również konfiguratory, które umożliwiają wirtualne przymierzenie felg do danego modelu samochodu. Każda obręcz ma swoje parametry np. średnicę i szerokość, liczbę i rozstaw śrub mocujących, średnicę otworu centrującego itd. Parametry trzeba dobrać odpowiednio do modelu auta.

Kluczowe znaczenie ma parametr ET, a więc odsadzenie felgi. Mówi on o tym, o ile milimetrów w stosunku do płaszczyzny mocowania obręczy do piasty przesunięty jest środek felgi. Nieodpowiedni wybór w tym zakresie prowadzić może do tego, że koła będą ocierały się o nadwozie. Wówczas pojazd źle się prowadzi i szybciej zużywa się jego zawieszenie.

Kategoria: Porady
Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *