Przepustnica powietrza i wydechu – jedne z najważniejszych elementów samochodu

VN:D [1.9.22_1171]
Ocena: 5.0/5 (1 głos)

Wielu użytkowników samochodów z pewnością słyszało nazwę „przepustnica”, jednak nie za bardzo potrafią sobie wyobrazić co to dokładnie jest, do czego służy i gdzie pod maską auta należy szukać tego elementu.

Co to jest przepustnica powietrza?

Przepustnica powietrza jest elementem silnika samochodu benzynowego i jej głównym zadaniem jest dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza właśnie do silnika. Przepustnica powietrza odpowiednio dozuje powietrze, dzięki czemu kierowca jest w stanie zapanować nad mocą oraz szybkością jazdy samochodem. Im szybciej chcemy, aby samochód się poruszał tym bardziej dociskamy pedał gazu – wówczas klapki przepustnicy otwierają się do pozycji pionowej, dzięki czemu powietrze przepływa bardziej swobodnie. Odwrotna sytuacja ma miejsce podczas hamowania pojazdu. Klapki przepustnicy zamocowane są za pomocą specjalnych linek, które ułatwiają ich otwieranie lub zamykanie. Istnieje również możliwość elektrycznego sterowania klapkami przepustnicy. W momencie, kiedy zaczynamy hamować, wówczas klapki ustawiają się coraz bardziej poziomo i wpuszczają coraz mniej powietrza, co pozwala na wyhamowanie prędkości pojazdu.

Awaria przepustnicy – jak rozpoznać jej objawy?

Jest kilka charakterystycznych objawów nieprawidłowego działania przepustnicy. Jednym z głównych mogą być skoki obrotów samochodu na biegu jałowym – zjawisko to nosi nazwę „falujących obrotów”. Innym objawem awarii może być gaśnięcie silnika podczas hamowania auta lub podczas postoju na skrzyżowaniu ze światłami. Z uwagi na fakt, iż przepustnica ma za zadanie doprowadzić odpowiednią ilość powietrza do układu dolotowego, to jeśli będzie dostarczała go zbyt mało, wówczas silnik może gasnąć. Z kolei w przypadku zbyt dużej ilości powietrza w układzie dolotowym można zaobserwować zbyt duże obroty silnika na biegu jałowym (np. 2000 obrotów zamiast zwyczajowych 800). Takie objawy mogą wskazywać na awarię silniczka krokowego, którego głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego, stałego poziomu wolnych obrotów w momencie, gdy kierowca nie naciska pedału gazu.

Przepustnica wydechu – do czego służy?

Głównym zadaniem przepustnicy wydechu jest przede wszystkim kontrola głośności układu wydechowego. Takie urządzenie instaluje się zazwyczaj zaraz za katalizatorem, a regulacja przepływu spalin odbywa się przy pomocy dźwigni zamontowanej w kabinie kierowcy. Warto wiedzieć, iż przy całkowitym zamknięciu przepustnicy istnieje możliwość zredukowania głośności silnika nawet do 10 dB.

Zarówno przepustnica powietrza, jak i przepustnica wydechu to bardzo istotne elementy każdego samochodu. Nie tylko pozwalają na kontrolowanie mocy auta, odpowiednie przyspieszenie oraz wytrącanie prędkości, ale także doskonale sterują głośnością układu wydechowego.

Przepustnica powietrza i wydechu - jedne z najważniejszych elementów samochodu, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Kategoria: Artykuły
Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *